Lingaro

2 Dodaj opinię
Lingaro
2 187 6 1

O firmie

  • 2005

    Rok założenia

  • 450

    Liczba pracowników

Anna Bowtruczuk Senior HR Manager, Lingaro

Absolwentka studiów magisterskich z Psychologii, a także studiów podyplomowych w zakresie Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Oceny i Rozwoju Pracowników ukończonych na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Uniwersytecie SWPS, odpowiada za definiowanie strategii personalnej dla naszych biur w Warszawie i Manili na Filipinach. Posiada dwanaście lat doświadczenia w obszarze HR. W Lingaro od 4 lat stara się łączyć potrzeby biznesu z budowaniem unikalnej kultury firmy, w ramach której łowimy najlepsze talenty z rynku, a następnie dajemy im swobodę działania, tworząc warunki do współpracy oraz swobodnego dzielenia się wiedzą. U ludzi poszukuje przede wszystkim pasji rozumianej nie tylko jako zaangażowanie w pełnione zadania, ale też w rozwój firmy, własny czy kolegów z zespołu.

Przeczytaj cały wywiad »

Masakra

Pracowałem w firmie ponad pół roku. Czytając komentarze ludzi na tym portalu stwierdzam, że nic się nie zmieniło na lepsze. W domenie w której pracowałem niezmiennie panował chaos. Bardzo dużo stresujących sytuacji - projekty, w których zacząłem były "na pare miesięcy temu" do oddania. Ogromny chaos i pośpiech przekładał się na jakość wszystkiego - spotkań, rozwiązań. Po kilku miesiącach pracy w takich warunkach w człowieku coś pęka i zaczyna myśleć o zmianie pracy. Stawki są bardzo słabe w porównaniu do rynku, a wymagane kompetencje wysokie. Osoby z doświadczeniem junior/mid muszą być odpowiedzialni o range doświadczenia wyżej: mid/senior. Często jest tak, że jedna osoba musi pracować w kilku projektach (bo nie ma ludzi, odchodzą). Mimo braku personelu cały czas brane są nowe kontrakty i po prostu wrzuca się do nich ludzi, którzy już mają i tak bardzo dużo pracy. O podwyżkę bardzo trudno. Nawet jak wylewasz siódme poty to szanse są nikłe. Trzeba zagrozić wypowiedzeniem, bo HRy tylko wtedy pozwalają na podwyżkę. HRy mają zestawienie kto ile powinien zarabiać i bardzo trudno przekroczyć "średnią". Plusem były szkolenia wewnętrzne, w każdym miesiącu nowe i prowadzone merytorycznie. Plusem była dobrze zagospodarowana kuchnia, owoce, czasami ciasta, lody, gofry. Firma ma wiele rzeczy do poprawy pod względem zarządzania i mam nadzieję, że w końcu uda im się dojść do normalnego poziomu, lecz w tej chwili nie warto tutaj pracować. Propsuję zdania poprzedników.

Michał

Bardzo nie profesjonalna firma. Kontaktują się za pomocą linkedin z ofertą pracy. Pierwszy telefon, wszystko miło, uprzejmie, profesjonalnie. Zostaję poproszony o uzupełnienie i załączenie CV przez system tak aby spełnić wymagania RODO. Pani obiecuje kontakt w ciągu 3 dni. Mijają długie tygodnie i zero kontaktu ze strony firmy. Co więcej wysłałem maila z prośbą o informację zwrotną czy moja kandydatura została odrzucona po CV czy wciąż jest procesowana. Oczywiście zero kontaktu. Niestety dwójka moich znajomych ma identyczną sytuację. Trochę dziwi mnie to w dzisiejszych czasach, gdzie to jednak firmy zabiegają o pracowników, zwłaszcza tych z umiejętnościami technicznymi. Polecam firmie by zacząć traktować potencjalnych pracowników profesjonalnie, bo jeśli już na wstępnie tak się traktuje ludzi to chyba nie chcę wiedzieć jak wygląda praca od środka. Drodzy Państwo zainwestujcie w wykwalifikowany personel rekrutujący i wdrożcie standardy i kierujcie się nimi. Myślę, że firma ma duży potencjał, kwestia czy zmieni podejście i zacznie traktować ludzi z szacunkiem czy też dalej będzie olewać kandydatów.

alonso

Zero informacji na temat wyniku procesu rekrutacyjnego. Brawo, pełen profesjonalizm, oby tak dalej!

Praktykant 2014-03-06 23:26 przez programista praktykat

Przebieg rekrutacji

Pytania głownie techniczne i na logike nie było jeszcze HR, pytania po angielsku.

  • Poziom rozmowy:
  • Rezultat: Dostałem pracę